Mučenka - Passiflora (maracuja)

Passiflora (Passiflora) je rod z čeledi mučenkovitých (Passifloraceae) z řádu malpighiales. Druhy mučenek pocházejí z tropických a subtropických oblastí Severní, Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, několika indonéských ostrovů a východní poloviny Austrálie. K dostání v květináčích o průměru 17 cm a výšce 70 cm.

600 Kč
Dostupnost: Skladem
Můžeme doručit do:
5.10.2024
Kód: 627
Mučenka - Passiflora (maracuja)
maracuja detail
Novinka

Detailní popis produktu

Passiflora (Passiflora) je rod z čeledi mučenkovitých (Passifloraceae) z řádu malpighiales. Druhy mučenek pocházejí z tropických a subtropických oblastí Severní, Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, několika indonéských ostrovů a východní poloviny Austrálie.

Vlastnosti rostliny

Popínavá trvalka, která se drží na větvích; její dřevnaté úponky u báze mohou v Jižní Americe dosahovat délky až 80 m. Většina druhů jsou stromovité popínavé rostliny, typické liány, ale některé jsou polokeře a dokonce i malé stromky. Dobře snášejí sluneční světlo, ale tvoří i atraktivní okrasné exempláře v polostínu: jsou to atraktivní rostliny do stínu verand a oken.

Lesklé zelené trojramenné listy s hladkým povrchem a střídavým habitem. Z báze mladých listů vyrůstá květ a z paždí výhonů větvička. Květy jsou oboupohlavné a samosprašné. V přirozeném prostředí je opylována hmyzem a drobnými ptáky (u exemplářů pěstovaných v Karpatské kotlině se to nepředpokládá).

Maceška neboli mučenka je malý, žlutý nebo oranžový, velmi chutný, hořkosladký plod. Jedlé jsou plody asi 50-60 druhů. Plodům se ve španělštině říká také granadilla, protože zakulacená drobná semena jednosemenných vícesemenných bobulí poněkud připomínají granátová jablka. Plody mučenky a granátového jablka jsou dlouhé 5-8 cm, zatímco plody mučenky obrovské 15-20 cm. Semena ve tvaru srdce, která se nacházejí v nakyslé, štiplavě chutnající dužině, jsou symbolem milujícího srdce. Semena o velikosti 2-4 mm mají zaoblené jamky připomínající otvory.

Pěstování

Vyžaduje teplé, dobře větrané a světlé místo, ale některé odrůdy snesou i polostín. Optimální teplota je 13-18 °C. Snadno se pěstuje v květináčích, dobře roste téměř v každé dobře propustné půdě. Má ráda půdu bohatou na humus a vápno. Začíná růst v dubnu a od té doby potřebuje zálivku jednou týdně. Pokud ji navíc každé dva až tři týdny přihnojíte, bude bohatě kvést, ale pokud ji přehnojíte, bude mít méně květů a více listů. Potřebuje prostor, protože její plazivé výhony mohou narůst do libovolné délky. Ideální je velké okno orientované na jih, ale můžete ji umístit i na balkon, lodžii nebo terasu. V zahradě ji lze zavěsit na ploty, mříže, drátěné pletivo ve věnci. Kvete od května do září; tomu lze napomoci odstraněním slabých větví. Méně vonné květy jsou otevřené pouze 24 hodin. V našich podmínkách lze spolehlivou úrodu získat pouze umělým opylením, při kterém se jemným štětečkem přenáší pyl z tyčinek otevřených květů na pestík. Je také dobré odštípnout tyčinky malou pinzetou a rozptýlit pyl na pestíku. Pokud nemáte dostatek pylu, můžete také použít tyčinku z jiného tyčinkového květu.

Rostlinu je možno přezimovat na chladném místě (5-10 °C) s trochou vody, ale tak, aby jejich půdní koule nikdy zcela nevyschla. Rostliny přesazené do zahrady mohou v méně mrazivých zimách přezimovat na chráněných místech se suchými listy. V zimě není třeba hnojit. Pokud je v zimě udržujeme na teplém místě a pravidelně je zaléváme a hnojíme, kvetou i nadále. Na jaře je seřízněte asi na 20 cm. Není třeba je každoročně přesazovat.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: